امروز ۰۴ /خرداد /۱۳۹۷
شبکه های اجتماعی یک کسب
  • Instagram
  • telegram
  • aparat
  • evand
  • profile
logo-samandehi تایید

اهمیت لوگو در برندسازی

یک تاجرهستید؟ کسب وکار شخص خود را دارید؟ به تازگی فعالیت تجاری خود را آغاز کرده اید؟ پاسخ مثبت به این پرسش ها از هر مدلی که باشد، بیانگر ورود شما به دنیای بی انتهای تجارت است. دنیایی که ویژگی ها و البته قواعد خاص خود را دارد. از این رو برای کسب موفقیت باید قوانینی را رعایت و در مسیری مشخص گام بردارید. قطعا نیازی به آزمودن همه چیز وجود ندارد، توصیه هایی راهگشا از پیش قابل دسترسی است.

po02

باید شناسایی لازم را از شما داشته باشند. در این مسیر اولین گام طراحی یک نشان و یا به قول امروزی ها لوگو است. نشانی که آماده می کنید نمایه کار شما خواهد بود. از شرکت خدمات نظافت گرفته تا کارخانه تولید قطعات یدکی خودرو ، برند شما نیازمند نمایه ای اختصاصی است. پس در اختیار داشتن لوگو جز اولین نیازهای مهم برندسازی خواهد بود. اما لوگوی خود را چگونه انتخاب کنیم؟
خطایی که اکثرا در این مرحله رخ می دهد اتکا به قابلیت های شخصی است! لوگو چهره و منظر هر برند است، بنابراین طرح آن از اهمیت زیادی برخودار می باشد. اگر یک لوگو به خوبی و درست طراحی شود قدرتمند و با ارزش برای نام تجاری یا برند خواهد بود. طراحی یک لوگوی موثر برای یک برند به خلاقیت و تلاش بیشتری نسبت به طراحی سایر اقلام گرافیکی دارد.ساده تر بگوییم شما هر چقدر که هنرمند و خلاق باشید نباید لوگوی برند خود را طراحی کنید. طراحی لوگو، یک تخصص ویژه است و باید به مراکز خاصی مراجعه کنید. البته می توانید نظرات و ایده های خود را با تیم طراحی لوگو در میان بگذارید اما هرگز شخصا اقدام نکنید! صرف اندکی هزینه در این مرحله نقش مهمی در موفقیت برند شما در بازار دارد.
نکته قابل توجه دیگر، به مفهوم لوگو باز می گردد. بسیار دیده شده که برندهای موجود در بازار از لوگوهایی استفاده می کنند که در برقراری ارتباط با مشتری ناموفق هستند. به عنوان مثال دست کم ۱۰ شرکت بزرگ در آمریکا طی ۵ سال از زمان فعالیت خود تغییر لوگو داده اند. آیا آنها از تیم های طراحی حرفه ای برخوردار نبوده اند؟ پاسخ مثبت است اما بدانید هیچ کس به اندازه شما دلسوز تولد برندتان نیست پس باید سختگیر باشید و از تعجیل به دور. از تیم طراحی بیش از یک نمونه پیشنهادی را طلب کنید. پیشنهادات خود را ارائه کنید و در نهایت با تامل به لوگوی مناسب نزدیک شوید. در مرحله آزمون و خطا از نزدیکان کمک بگیرید زیرا پس از مدتی چشم شما به طرح های ارائه شده عادت می کند و از درک ایرادهای موجود در آن عاجز می شود. مایک باتلر از گرافیست های مطرح کانادایی در این رابطه می گوید: لوگو ویترین یک تجارت است. هر چقدر مرتب و کامل آماده شود به همان میزان در جذب مشتریان موفق تر خواهید بود. باید همه گروهها با سلایق مختلف را راضی کنید پس لوگو زبان ارتباط با مشتری است.

عوامل موفقیت لوگو یا نشانه:

یک لوگو یا نشانه موفق به سرعت بر مخاطب تاثیر می گذارد و چشم را به شدت به خود جلب می کند. لوگو یا نشانه باید بی هیچ سخن یا کلامی به سرعت قابل تشخیص باشد و دارای انسجامی باشد که آن را از دیگر نشانه ها متمایز سازد. نشانه خوب باید آنچنان قوی و معتبر باشد که تا مدت زمان طولانی همچنان اعتبار خود را حفظ نموده و قابل استفاده باشد. برای طراحی هر نوع حرف نشانه ای را های زیادی وجود دارد اما اصلی ترین ویژگی یک نشانه یا یک نماد خوب، سادگی یا ایجاز آن است.

اصطلاح معروف “کمترین بیشترین است” به کرات توسط طراحان و کسانی که طراحی تدریس کرده اند استفاده شده است. اصل “کمترین بیشترین است” به آموزه های مدرسه باهاوس مربوط می شود و باید به هنگام طراحی نشانه آن را به خاطر سپرد.

بنابراین ملاحظه می شود لوگو در عین سادگی دارای ویژگی ها و خصوصیات بسیار زیادی است که بایستی به طور ظریف و دقیق همگی این مفاهیم در قالب یک تصویر به وجود آید. به همین دلیل است که برخی معتقدند لوگو یکی از مشکل ترین موضوعات طراحی گرافیک است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *