مشاوره سمپلینگ و پروموشن

تبلیغات کارآمد و علمی مهمترین فاکتور موفقیت هربنگاه اقتصادی درمقابله با رقباست. تبلیغات با استفاده ازروش ارتباط مستقیم که امروز به شکلی بسیار وسیع و مداوم توسط شرکت ها و تولید کننده های جهانی مورد استفاده قرارمی گیرد، به عنوان راه حلی کوتاه، مستقیم و بسیارتأثیرگذار شناختهشده است. این فرآیندها را عموماٌ با نام کلی سمپلینگ می شناسند.

سمپلینگ چیست؟

ورود روز افزون برندهای مختلف در چرخه رقابت و گسترش بازار رقابتی میان تولیدکنندگان و واردکنندگان ، و نیز با توجه به تغییر ذائقه و سلیقه مصرف کنندگان ، همواره بحث رقابت ، معرفی محصول و اثبات کیفیت و لیاقت برند در میان مصرف کنندگان بحث اصلی و حیاتی میان تولیدکنندگان بوده است.

تعدد روش های تبلیغاتی مانند تبلیغات در رسانه های عمومی ، بیلبود های شهری وی بین شهری ، استفاده از کاتالوگ و بروشور ، پیک های تبلیغاتی و… و نیز مدت بازدهی و اثربخشی و برآورد های مالی هر روش باعث ایجاد شبهه هایی میان انتخاب نوع تبلیغات میان تولیدکنندگان شده است اما برترین روش تبلیغاتی در صنایع غذایی ، روش سمپلینگ و پروموشن محصولات میباشد که نتایج مثبت برندهای بین المللی و داخلی از آزمایش این شیوه تبلیغاتی سندیتی بر موثر بودن آن میباشد.

سمپلینگ و پروموشن روشی از تبلیغات جهت معرفی و شناخت دقیق محصولی جدید یا قدیمی از یک برند میباشد که مصرف کننده را به انتخاب سریع و بدون شک آن برند سوق میدهد.

در سمپلینگ یک فرد با ظاهری آراسته و با اشراف کامل به آن محصول ، مشتریان و یا حتی افرادی که از آن منطقه عبور میکنند را دعوت به تست نمونه ای از محصول میکند و در آن هنگام با لحنی زیبا و جذاب محصول را برای مشتری تشریح میکند و او را راغب به خرید محصول میکند و نام و کیفیت آن برند را برای همیشه در دیدگان و حافظه مشتری حک میکند.

برای آن دسته از محصولات که امکان ارائه نمونه آزمایشی نمیباشد مانند لوازم خانگی ، فرد سمپلر با دردست داشتن کاتالوگ و بروشور از آن محصول ، مشتریان را جهت انتخاب این محصول ترغیب میکند که به این کار پروموشن گفته میشود .

از مزیت های بیشتری که روش تبلیغاتی سمپلینگ و پروموشن نسبت به دیگر روش ها دارد میتوان به مواردی همچون تعامل و مذاکره حضوری با مصرف کننده و جذب نظرات ، انتقادات و پیشنهادات و خلق اتفاقی ماندگار جهت اثبات برند در حافظه مصرف کننده و نیز امکان تبلیغ محصولات متنوع یک برند و نیز فروش هم زمان آن و جذب مصرف کنندگانی که با هدف تهیه محصولات دیگر وارد مرکزخرید شده و با استفاده از فنون گفتاری راغب به تهیه آن می شوند اشاره مزایای سمپلینگ

 •     تقویت تصویر برند در ذهن مشتری و افزایش فروش
      تقویت ارزش محصول نزد مصرف کننده
      معرفی محصولات و جذب مشتریان جدید
      جذب دوباره مشتریان از دست رفته
      پاسخگویی به سؤالات مشتریان ناراضی و کسب رضایت آنها تا حد امکان
      قدرت نمایی در مقابل رقبا و بازارگرمی
      راه اندازی تبلیغات کلامی در مورد محصول جدید یا برند
      فرهنگ سازی استفاده درست از محصول
      بومی شدن ارتباط بین مصرف کننده و تولیدکننده
      عدم نیاز به هزینه اولیه از طرف مصرف کننده جهت تست محصول یا تجربه کاربردی آن
      معرفی محصول در مطلوب ترین حالت (برقراری ارتباط بین ۲ انسان)
      عدم وجود فاصله زمانی از معرفی تا استفاده
      تأثیر آنی وقوی جهت خرید کالا
      امکان پاسخ گویی سریع و بلافاصله به سؤالات اولیه مصرف کننده
      آفرینش اولین و پایدارترین تأثیر در ذهن مصرف کننده
      امکان کنترل و چک بازخورد و اطلاعات داده شده به مصرف کننده به صورت مستقیم توسط سمپلر آموزش دیده
      امکان اصلاح شیوه استفاده نادرست محصول وبازگرداندن مشتریان ازدست رفته
  نقش سمپلینگ در بازاریابی و تبلیغات

سمپلینگ در بازاریابی و تبلیغات سمپلینگ سبک‌های متفاوت در هنر چیدمان محصول در محیطهای خاص عمومی و فعال سازی یک محیط با استفاده کردن از عناصر مختلف با نمونه های جدید یک شرکت تولیدی جهت بدست آوردن اطلاعات مفید در ارتباط مستقیم با افراد جامعه و بدست آوردن عکس العمل های افراد اجتماع با نمونه خاص میباشد.

استفاده کردن از عناصر مختلف محیطی برای بیان مزایای محصولات جدید جهت ایجاد اطلاعات مفید و کسب تجربه عام برای آشنایی مناسب با نمونه محصول جهت دریافت و رسیدن موسسه به برخوردهای مناسب و بهتر افراد جامعه برای استفاده از نمونه محصول بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای توسط مصرف کنندگان میباشد.

بعبارتی دیگر سمپلینگ تبلیغات با استفاده از روش ارتباط مستقیم که امروز به شکلی بسیار وسیع و مداوم توسط شرکت ها و تولیدکننده های جهانی مورد استفاده قرار می گیرد, به عنوان راه حلی کوتاه، مستقیم و بسیار تاثیر گذار شناخته شده است.

سمپلینگ یکی از تکنیک های جدید تبلیغاتی جهت فرهنگ سازی برای ترویج استفاده عموم مردم ازمحصول مورد نظر و افزایش محبوبیت یک نام و نشان تجاری، درجهت بهره برداری طولانی مدت درآینده ای پیش بینی شده ، همراه است وبه عبارتی ساده تر زمانی که محصول جدید و ناآشنایی به بازارعرضه می شود ویا مورد استقبال مردم قرار نمی گیرد با ارائه نمونه های کوچکتر ازاین محصول بصورت رایگان و آشنا کردن مردم با مزایای آن محصول، آنها برای خرید تشویق کرده اید.

برخی از خدمات سمپلینگ و پروموشن : 

 • فروش مستقیم ( direct selling ) 
 • ترویج و توزیع نمونه محصول یا خدمات ( sampling ) 
 • نمایش کاروانی ، نمایش در مسیر و … ( road show ) 
 • ترویج محصول با تخفیفات جذاب ( promotion ) 
 • بازاریابی تخصصی بر مبنای چیدمان ( merchandishing ) 
 • خلق رویداد ( event creation ) 

تاُثیر سمپلینگ بر فروش محصولات

سمپلینگ در بازاریابی و تبلیغات باید گفت که اثر سمپلینگ بر فروش را می توان به دو دوره زمانی تقسیم کرد.در طی دوره برپایی سمپلینگ اکثرا شاهد افزایش فروش محصول ( حتی گاها بیشتر از رقبا) خواهیم بود. به گونه ای که در برخی تحقیقات به رشد ۷۰% آن نیز اشاره شده است.

در دوران پس از آن میزان افزایش فروش بستگی به نوع محصول دارد ، اما به طور کلی افزایش فروش پس از این دوران خیلی متفاوت از دوران برگزاری سمپلینگ نیست. اما نباید فراموش کرد که مهمترین مزیت غیر مستقیم سمپلینگ افزایش آگاهی مشتریان از محصول است . آنها عملا با ساخت و ماهیت محصول از نزدیک آشنا شده و یا حتی فرصت امتحان کردن آن را می یابند ؛ لذا به طور قطع این امر در بلندمدت سبب رشد محصول در نزد عام خواهد شد.

سمپلینگ دارای فرآیندی سیستماتیک است که شامل ۶مرحله به شرح ذیل می باشد:

گام اول :آگاهی و شناخت
شناخت محصول با همکاری کارفرما
شناخت بازار فروش با همکاری کارفرما
شناخت امکانات مورد نیاز
جمع آوری نیروی انسانی مورد نیاز

گام دوم :تدوین استراتژی و برنامه ریزی
 آموزش نیروی انسانی
تیم سازی
تعیین محل های استقرار با توجه به تحقیقات بازار و بازاریابی
تهیه امکانات مورد نیاز
تدوین فرم های گزارش دهی و آموزش پرسنل به منظور نحوه تکمیل فرم ها

گام سوم : اجرا
 هماهنگی و اخذ مجوزهای مربوطه از محلهای سمپل
تعیین بازرس برای هر منطقه پس از دریافت مجوز الزامی است. علت بکارگیری بازرس این است که سمپلینگ به دلیل بروز مشکلات متعدد و غیرقابل پیش بینی نباید تحت شعاع قرار گیرد.

گام چهارم : ارزیابی
 جمع آوری گزارشات
تهیه نمودار عملکرد تیم سمپل
شناسایی نقاط قوت و ضعف

گام پنجم: بازخوردها
انتقال نتایج به واحد سفارش دهنده طرح و ثبت و ضبط تمامی مراحل سمپلینگ به منظور کسب موفقیت های بیشتر در برنامه های سمپلینگ آینده الزامی می باشد.

گام ششم : رضایت
اخذ رضایت نامه از کارفرما یا واحد متقاضی سمپلینگ

به فکر کسب و کارتان هستیم . در جلسات مشاوره سمپلینگ و پروموشن ما می توانیم از صفر تا صد حضور برند شما در میان مخاطبان را به صورت نمایش برنامه ریزی نمائیم 

با زدن دکمه زیر و انتخاب روز جلسات مشاوره می توانید از هم اکنون برند خود را به صورت حرفه ای در بین مخاطبان ببینید ، ضمنا با انتخاب گزینه جلسه رایگان می توانید از یک جلسه مشاوره رایگان به صورت حضوری یا تلفنی برای شناخت هرچه بهتر خدمات استفاده نمائید