شعارتبلیغاتی وشعاربرند

تفاوت و نحوه تاثیرگذاری هرکدام در کسب وکار

این پست را به اشتراک بگذارید :

امرسان زیبا، پیشرو، مطمئن

هیچکس تنها نیست، همراه اول

با شنیده این جملات اولین کلماتی  که به ذهنتان رسید چیست؟   امرسان و همراه اول

به این راز ماندگاری، شعار برند یا (Tagline) می گویند ،  شعار برند ارزش و هویت برند ما را به شکل کوتاه و تاثیر گذار به مخاطب منتقل می کند، شعار برند یکی از مهم ترین موارد هویت کلامی برند است، که  ذهنیت مخاطب از برند مورد نظر را  در چند کلمه کوتاه تعیین می کند.

شعار برند خلاصه ای از هویت برند شماست که در ذهن مخاطب باعث جایگاه  سازی می شود.

شعار برند باید کوتاه، پر معنا، جذاب، واضح، به یاد ماندنی، ساده و گاهی با ریتم باشد تا ماندگاری آن  در ذهن مخاطب ایجاد شود.

شعار برند در زمان کوتاه تغییر نمی کند و برای تغییر آن باید عوامل متعددی همچون  شرایط سیاسی، جامعه شناختی،  روانشناسی و موار دی از این دست را بررسی کرد، که در صورت نیاز  شعار برند تغییر پیدا کند.

اهمیت شعار برند از آنجایی مشخص می شود  که در واقع بعد از نام برند دومین چیزی  است که به مخاطب نشان داده می شود و ذهن را درگیر می کند و بار مسئولیت معرفی برند را برعهده دارد.

پس شعار برند یا تگ لاین، ارزش های برند را به دوش می کشد و در بازار رقابت ارزش های ما هستند که تمایزات مارا از بقیه رقبا نشان می دهند، پس دقت کنیم  که کدام تمایز و ارزش را در بازار از برندمان ارائه می دهیم.

خب حالا بریم سراغ  شعار تبلیغاتی یا اسلوگان ( slogan )

شعار های تبلیغاتی  در فرم و ساختار نوشتن مانند  تگ لاین ها هستند و تفاوت شان در هدف نوشتن آنهاست، اسلوگان  ها مانند شعار های برند باید کوتاه، گیرا، تاثیرگذار، ساده، واضح ، به یاد ماندی و گاهی ریتمیک باشد اما مقصود از نوشتن  شعار تبلیغاتی  و شعار برند متفاوت است.

هدف شعار های تبلیغاتی اغلب کمپین های تبلیغاتی برند و یا ارائه ی محصول یا خدمات آن برند است .

اسلوگان ها میتوانند تاثیر بسیار  زیادی بر روی احساسات مخاطب بگذارند و اگر  درست و طبق اصول استفاده شود نتیجه بخش بخواهد بود و می تواند مخاطب بالقوه را تبدیل به مخاطب بالفعل کند. شعار های تبلیغاتی علاوه بر  گفتن مزایا  و ویژگی های محصول یا خدمات،  آینده ای از مخاطب را در استفاده  از محصول یا خدمات به تصویر می کشند، پس نکته ی مهمی که در نوشتن شعار تبلیغاتی باید به آن دقت کنیم اینجاست که  چون اسلوگان ها آینده ی مخاطب را برایش متصور  می شوند باید  سعی کنید، با گفتن تمایزات ویژه محصول  یا خدماتتان، کار گردان شگفت انگیز آینده ی مخاطبان خود شوید.

 برای نوشتن شعار تبلیغاتی تاثیر گذار  به چند نکته  مهم باید  توجه داشته باشید:

اسلوگانی که قرار است برای محصول یا خدمات ما نوشته شود  باید با لحن  برند ما هماهنگ باشد تا معنی و مفهوم یکسانی را  در ذهن مخاطب تکرار کند.

در نوشتن شعار تبلیغاتی، گفتن ویژگی ها و تمایزات محصول ما از اهداف اصلی آنست، پس ابتدا باید  محصول را خوب شناخت، ویژگی هایی که باعث تفاوت و تمایز  محصول  یا خدمات می شوند را پیدا کرد تا ویژگی هایی که شعار تبلیغاتی میخواهد با آن در بازار  فروش رقابت کند، تمایزاتی  اساسی محصول یا خدمات ما باشد

یادتان باشد که شعار تبلیغاتی قرار است برای مخاطب شما نوشته شود، پس  باید مخاطب هدفتان را خوب بشناسید، باید بدانید برای چه کسی در چه  رده سنی و با چه  علایق و سلایقی می نویسید، وقتی خوراک ذهنی مخاطبتان را بلد باشید، اسلوگان شما اثرپذیر خواهد بود.

باید به این دقت کنیم که شعار برند یا شعار تبلیغاتی، سرمایه های کسب و کار مارا  برعهده دارند، نباید به آنها به  چشم یکسری جملات قشنگ  نگاه کنیم، اگر از این زاویه  ببینیم که بخشی از  معرفی ارزش های کسب کار ما در گرو اصولی بودن تگ لاین یا اسلوگان است، آن وقت  نوشتن آنها در بهترین و درست ترین وجه ممکن برای مهم و حائز اهمیت می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خلاقیت سوپر کرانچ در نمایش زنجیره غذایی