مزیت مطلق و مزیت نسبی

کدام یک برای کسب وکار سودمندتر است؟

این پست را به اشتراک بگذارید :

مزیت مطلق و مزیت نسبی 

برای فهمیدن دو مفهوم مزیت مطلق و مزیت نسبی بهتره که قبل از هرچیز  با کلمه ی مزیت آشنا بشیم، مزیت به معنای توانایی  است یک فرد یا یک سازمان نسبت به دیگران دارد و  آنها را از دیگری تفکیک می کند و باعث شاخص شدن آنها در آن زمینه می شود، مزیت همان ارزشی است که کسب وکار  ها را از هم متمایز  می کند .

مزیت مطلق:

زمانی که یک سازمان یا کشور  بتواند با استفاده از  منابع کمتر (انرژی، نیروی انسانی، هزینه و…)   یک کالا را در  بیشترین تعداد یا کیفیت بهتر  و با قیمت کمتر  یا مشابه  نسبت به رقبای خود تولید و به بازار  عرضه کند، در این وضعیت می گوییم آن کشور  یا  سازمان در این محصول مزیت مطلق دارد.مزیت مطلق  معمولا بین کشور ها بررسی  می شود و  منابع تولید آن نیز  اغلب بر پایه ی منابع طبیعی است . 

خب حالا سراغ مزیت نسبی می رویم، برای درک بهتر  مزیت نسبی باید با مفهوم هزینه فرصت آشنا بشیم

هزینه فرصت:

به ترکیب این دو کلمه توجه کنید،  هزینه فرصت یعنی هزینه ای که برای  انتخاب فرصتی می دهیم، هزینه فرصت  از دست دادن فرصتی است که در  ازای  آن گزینه ی دیگری را   انتخاب کرده ایم.

مزیت نسبی:

حالا که با مفهوم هزینه ی فرصت آشنا شدیم، مزیت نسبی یعنی  وقتی کشور  یا سازمانی تصمیم میگیرد بین تولید کالاهای مختلف یکی را  انتخاب کند که هزینه فرصت کمتری داشته باشد، به عبارت دیگر مزیت نسبی حالتی  است که هزینه فرصت تولید یک کالا در یک کشور  کمتر از  هزینه ی تولید کالا های دیگر است، در مزیت نسبی تاکید بر مقایسه است، مزیت نسبی  معمولا در یک کشور و بین کالا های مختلف بررسی می شود.

اگر کشور  یا سازمانی در تولید هیچ کالایی مزیت مطلق نداشته باشد، هنوز هم می تواند با مزیت نسبی به سودآوری برسد، در بهره وری اقتصادی مزیت نسبی بیشتر  ازمزیت مطلق اثربخش است و تاثیر اقتصادی را با مزیت نسبی می توان افزایش داد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *