چهارروش برای آتش زدن پول شما

این پست را به اشتراک بگذارید :

در دفتر کار یا مغازه خود نشسته‌اید‌، به صورتحساب هزینه‌ها نگاه می‌کنید. سکوت، تمام فضا را فراگرفته. منتظر زنگ تلفن یا ورود مشتری جهت فروش کالا یا ارائه خدمت به وی هستید. ولی خبری نمی‌شود.  سختی این لحظات زمانی شدت می‌گیرد که به یاد کرایه مکان، بدهکاری‌ها و سرمایه‌ای که برای خرید کالا یا تولید آن صرف کرده‌اید می‌افتید و باعث می‌شود که فشار عصبی زیادی بر شما وارد شود.  در این لحظات بهترین کاری که به ذهنتان می‌رسد تبلیغ کردن است…  ۴ راه مختلف و رایج تبلیغاتی را در ذهن خود مرور می کنید!  اما غافل از آنکه شما صرفا ۴ راه مختلف برای دور ریختن پول خود را بررسی کرده اید!  می پرسید چرا؟؟ این پست که صرفا بر اساس آمارهای مختلف مراجع معتبر بازاریابی و تبلیغات دنیا نوشته شده است، تا انتها بخوانید!

۱- تبلیغات بنری در سایت های اینترنتی
اولین گزینه ای که این روزها به ذهن هر صاحب کسب و کاری برای تبلیغات خطور می کند، درج تبلیغات بنری در سایت های مختلف و پربازدید اینترنتی است! سایت هایی که گاهی تا چند ده میلیون تومان از شما می گیرند و یک بنر مثلا ۱۲۰*۱۲۰ را به شما اختصاص می دهند. خب! بدون صرف توضیحات بیشتر، آمار زیر را با هم مرور کنیم:

احتمال اینکه شما در دوره های آموزشی نیروی دریایی شرکت کنید، بالاتر از کلیک کردن بر روی یک بنر تبلیغاتی است! (منبع: Solve Media)
حتی احتمال اینکه شما در بازی پوکر، “فول هاوس” کنید نیز بالاتر از کلیک کردن بر روی یک بنر تبلیغاتی است! (منبع: Solve Media)
شما بطور متوسط در طول ماه، ۱۷۰۰ بنر تبلیغاتی مختلف را می بینید! می توانید الان یکی از آنها را نام ببرید؟ (منبع: comScore)
شاید برای شما خنده دار باشد، اما احتمال اینکه یک فرد قله ی اورست را فتح کند، از اینکه بر روی یک بنر تبلیغاتی کلیک کند بالاتر است! (منبع: Solve Media)
بطور متوسط، کمتر از ۰٫۱% افراد یک تبلیغ بنری را می بینند. بقیه حتی به آن نگاه هم نمی کنند! (منبع: DoubleClick)
بیش از ۵۰ درصد کلیک هایی که بر روی بنرهای تبلیغاتی در موبایل انجام می گیرد، بصورت اتفاقی صورت گرفته است. (منبع: GoldSpotMedia)
احتمال اینکه شما ازدواج کنید و یک بچه ی دوقلو به دنیا بیاورید، بالاتر از کلیک کردن بر روی یک بنر تبلیغاتی است! (منبع: Solve Media)
احتمال اینکه شما در دانشگاه MIT درس بخوانید هم بالاتر از این است که روی یک بنر تبلیغاتی کلیک کنید! (منبع: Solve Media)
و در نهایت باید به اطلاع شما عزیزان برسانیم که احتمال اینکه هواپیمای شما سقوط کند و شما از این سانحه جان سالم به در ببرید، بالاتر از کلیک بر روی یک بنر تبلیغاتی است! (منبع: Solve Media)
موارد جالب و خنده داری بودند! نه؟ ولی متاسفانه همه ی آنها حقیقت دارد و شما با موفقیت و بصورت تضمینی می توانید از این طریق تا سقف چند ده میلیون تومان از پول خود را آتش بزنید!

۲- تبلیغات در مجلات تبلیغاتی
یکی دیگر از متداول ترین روش های آتش زدن پول تان در تبلیغات، درج آگهی در مجلات تبلیغاتی است! می پرسید چرا و چگونه؟ ابتدا به سوالات زیر جواب دهید:
۱- هر جلد از این مجلات تبلیغاتی و یا آگهی، چند صفحه دارد و تبلیغ شما چه حجمی از آنرا اشغال کرده است؟ (پاسخ: حدود ۲۰۰ صفحه و به تبع آن، یک صفحه از ۲۰۰ صفحه!)
۲- در بهترین حالت ممکن، چند نفر تبلیغ کسب و کار شما را می بینند؟ (پاسخ: مسلما اگر بصورت خوشبینانه به قضیه بنگریم، در بهترین حالت ممکن باید بگوییم به تعداد تیراژ مجله یعنی حدود ۲۰ هزار نفر!! عدد جالب توجهی است! این حجم از دیده شدن، مسلما در فروش تاثیر بسزایی خواهد داشت!)
۳- حالا به سوال بالا در حالت واقع بینانه پاسخ دهید! چند نفر از این ۲۰ هزار نفری که مجله به دستشان می رسد، به سادگی در حین ورق زدن از آگهی شما می گذرند؟ یا اینکه اصلا کار به ورق زدن نمی رسد و صرفا به کناری رها می شود؟ (یک تقلب ساده: موسسه هاب‌اسپات (یکی از بزرگترین مراجع اعلام آمارتبلیغات و بازاریابی در دنیا) در سال ۲۰۱۳ پس از انجام یک کار مطالعاتی و آماری در سطح دنیا اعلام کرد: کمتر از ۸ درصد افرادی که در معرض یک آگهی قرار میگیرند آنرا می بینند و کمتر از ۱۴ درصد از آن هشت درصد بدان توجه می کنند. در این مثال ما، از ۲۰۰۰۰ نفری که در بهترین حالت، در معرض آگهی شما قرار می گیرند، با یک تخمین تقریبی، حدود ۲۲۴ نفر به آگهی شما کمتر از ۱۵ ثانیه توجه نمودند.)
۴- آخرین سوالی که می تواند مطرح شود این است که حالا آیا تمامی افرادی که آگهی شما را دیده اند، بدنبال آن بوده اند؟ بعبارتی اصلا در بین جامعه ی هدف شما قرار دارند و یا خیر؟ و به چه میزان شما توانسته اید با صرف یک صفحه ی ساده ی آگهی و یک اسم، در ذهن مخاطب خود ماندگار شوید و آنها را به فروش نزدیک سازید؟ مگر چه حجم اطلاعاتی از کسب و کار و کیفیت خدمات تان می توانید در یک آگهی که بین بیش از ۵۰۰ آگهی پر زرق و برق دیگر گرفتار شده به مخاطب بدهید؟
۵- یکی از تبلیغاتی که در مجلات مختلف تبلیغاتی دیده بودید را الان به خاطر دارید؟ فقط یکی!
نتیجه گیری اخلاقی: به شما تبریک می گوییم! شما با موفقیت، بیش از ۲ تا ۳ میلیون تومان از پول خود را دور ریختید!

۳- راحت ترین و متداول ترین شیوه ی آتش زدن پول در تبلیغات؛ تبلیغات پیامکی
بدون مقدمه و زمینه چینی اضافه، شروع کنیم:

۱- شما به چند هزار نفر این پیامک را ارسال نمودید؟
۲- در بهترین حالت ممکن، چند نفر پیامک تبلیغاتی شما باز کرده و می خوانند؟ (پاسخ: مسلما اگر بصورت خوشبینانه به قضیه بنگریم، در بهترین حالت ممکن باید بگوییم بطور مثال ۲۰ هزار پیامک فرستاده شده و ۲۰ هزار نفر آنرا خوانده اند!! مجدد باید بگوییم عدد جالب توجهی است! و این حجم از دیده شدن، مسلما در فروش تاثیر بسزایی خواهد داشت!)
۳- حالا به سوال بالا در حالت واقع بینانه پاسخ دهید! چند نفر از این ۲۰ هزار نفری که پیامک شما به دستشان میرسد، به سادگی و بدون اینکه حتی آنرا باز کنند، این پیامک را پاک کرده و نخوانده از پیامک شما میگذرند؟ (یک تقلب ساده: مجدد به سراغ موسسه هاب‌اسپات (بزرگترین مرجع اعلام آمارتبلیغات و بازاریابی در دنیا) برویم! این موسسه در سال ۲۰۱۳ پس از انجام یک کار مطالعاتی و آماری در سطح دنیا اعلام کرد: کمتر از ۱۴ درصد افرادی که در معرض یک پیامک تبلیغاتی قرار میگیرند آنرا باز می کنند. در این مثال ما، از ۲۰۰۰۰ نفری که بصورت فرضی، پیامک شما به دستشان رسیده است، با یک تخمین تقریبی، حدود ۲۸۰۰ نفر بر اساس میانگین جهانی پیامک شما را تنها باز می کنند!) (منبع: HubSpot)
۴- سوال بعدی که می تواند مطرح شود این است که حالا آیا تمامی افرادی که پیامک شما را دیده اند، بدنبال آن بوده اند؟ بعبارتی اصلا در بین جامعه ی هدف شما قرار دارند و یا خیر؟ و به چه میزان شما توانسته اید با صرف ۱۴۰ کاراکتر ساده و یک اسم، در ذهن مخاطب خود ماندگار شوید و آنها را به فروش نزدیک سازید؟ مگر چه حجم اطلاعاتی از کسب و کار و کیفیت محصولات تان می توانید در حداکثر ۱۴۰ کاراکتر به مخاطب بدهید؟
۵- و در نهایت آخرین سوال مطروحه حول هزینه ی این سیستم تبلیغاتی است! در مثال ما، ۲۰ هزار پیامک ۱۴۰ کاراکتری ارسال شده، هزینه ی هر پیامک را در حدود ۲۰۰ ریال در نظر میگیریم! با یک ضرب و تقسیم ساده می رسیم به ۴ میلیون ریال هزینه ی انجام شده برای اطلاع رسانی به ۲۸۰۰ نفر! یعنی شما به ازای هر فردی که معلوم نیست در چه شرایطی پیامک شما را دریافت می کند، آیا جزو جامعه ی هدف شما محسوب می شود یا خیر و تنها ۱۴۰ کاراکتر (کمتر از ۲-۳ ثانیه) با شما ارتباط ذهنی برقرار خواهد کرد، مبلغی در حدود ۱۴۳۰ ریال پرداخت می کنید! (منبع: SMS MARKETING STATISTICS 2014)
۶- سوال ثابت این پست: یکی و تنها یکی از تبلیغات پیامکی ای که این چند روزه برای شما آمده را به خاطر دارید؟

۴- بیلبوردهای تبلیغاتی
بصورت عمده و در مقیاس انبوه، قصد انجام تبلیغات و برندینگ را با بودجه ای چند صد میلیون تومانی دارید. یکی از اولین گزینه ها برای شما، بیلبوردهای تبلیغاتی است. فرض کنید بیلبوردی در اتوبان همت را درنظر گرفته اید! آماده هستید برای شروع؟
۱- چند نفر این بیلبورد را می بینند ؟ ۱۰۰ هزار نفر آمار بالایی است و تا حدود زیادی، رویایی!
۲- افراد در چه حالتی پیام تبلیغاتی شما را می بینند؟ عموما وقتی خسته و کوفته و بعد از یک روز پر کار و پر تنش در ترافیک و آلودگی نشسته اند و با اعصابی خورد، در دل خود به زمین و زمان بد و بیراه می گویند! درست است؟
۳- چه میزان شما را می بینند؟ کمتر از ۵ ثانیه؟

 

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.